\
آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :

اخبار دفتر

منطقه «خارو» اردستان پناهگاه حیات وحش شد منطقه شکار ممنوع خارو در شمال شهرستان اردستان، از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت.

ایرنا-گونه‌هایی مانند قوچ و میش، کل و بز، کاراکال، گربه شنی، کفتار، گرگ، روباه، پلنگ، جبیر، هوبره و زاغ بور که جزو گونه‌های کمیاب و درحال انقراض ویژه اقلیم کویری است، در پناهگاه حیات وحش خارو به چشم می‌خورد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اردستان روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا بیان کرد: منطقه شکار ممنوع خارو با وسعت ۱۰۲ هزار هکتار از نقاط بکر شهرستان اردستان و در جوار پارک ملی کویر، به دلیل نداشتن تداخل با املاک شخصی و روستاها از ظرفیت منحصر به فردی در منطقه کویر مرکزی ایران برخوردار است.

حسین شواخی افزود: پس از بازدید بازرسان سازمان حفاظت محیط زیست از این منطقه و اعلام نظر موافق، در نهایت موضوع ارتقای منطقه خارو و کوه بزرگی نائین در مجموع با وسعت ۵۰۰ هزار هکتار در آخرین نشست شورای عالی محیط زیست کشور به ریاست حجت الاسلام روحانی مصوب شد.

وی یادآور شد: خارو با میزبانی گونه‌های گیاهی و جانوری گوناگون، نخست در سال ۹۰ به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام شد و از سال ۹۴ طرح ارتقا در دستور کار مسوولان امر قرار گرفت.

نزدیک به ۲ میلیون هکتار از عرصه‌های استان اصفهان در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد که یک میلیون هکتار پارک‌های ملی، مناطق حفاظت شده و پناهگاه‌های حیات وحش است و یک میلیون هکتار دیگر نیز منطقه شکار ممنوع محسوب می‌شود.

اردستان در فاصله نزدیک به ۱۱۸ کیلومتری شمال‌شرقی اصفهان واقع است.

کلمات کليدي
اردستان, پارک ملی کویر, گربه شنی
بيشتر
اخبار مرتبط